Lekcje z Astrid, czyli wystawa Wydawnictwa Zakamarki “Żadnej przemocy!” w gnieźnieńskiej Szkole Podstawowej nr 10

Lekcje z Astrid, czyli wystawa Wydawnictwa Zakamarki “Żadnej przemocy!” w gnieźnieńskiej Szkole Podstawowej nr 10

Do odwiedzin w bibliotece, a przede wszystkim do zapoznania się ze szczególną wystawą, zapraszała uczniów biblioteka Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie. Wystawa Wydawnictwa Zakamarki pod nazwą: “Żadnej Przemocy!” w bibliotecznym lokalu pojawiła się z okazji XXI Tygodnia Bibliotek, zresztą nie tylko tam. Część wielkoformatowych banerów zawieszono w holu przy wejściu do szkoły - widział je każdy uczeń i pracownik szkoły, który rano przekraczał jej podwoje. 
Ekspozycja to projekt poświęcony autorce: Astrid Lindgren. Na planszach obok słowa - cytatów zaczerpniętych z przemowy wygłoszonej przez Lindgren w 1978 roku w związku z odbieraniem Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich, znalazły się grafiki autorstwa Stiny Wirsén. Całość jest przejmującym i wzruszającym głosem przyzywającym do szacunku i miłości wobec dzieci. To swego rodzaju protest, którego celem jest pokazanie, że przemoc w każdej formie odbiera i obdziera z dobrostanu jednostki i jej otoczenia. 
Wystawa to też szansa dla uczniów osiedlowej “Dziesiątki” do poznania postaci jednej z najbardziej cenionych i popularnych autorek literatury dziecięcej. Zajęcia prowadzone w bibliotece są, z jednej strony, próbą wskazania jak ważne w życiu każdego człowieka są relacje oparte na szacunku i miłości, z drugiej zaś to rekomendacja literatury pisanej przez Astrid: pełnej ciepła i ważnych prospołecznych wartości. O tym zaś, że literatura ma moc terapeutyczną i wspierającą, skutecznie przekonuje sama postać Pippi Pończoszanki – najbardziej nieustraszonej, odważnej i szalonej dziewczynki świata. 
 

Date

07 czerwiec 2024

Tags

biblioteka