Czy wiecie, ile razy w roku możemy świętować dzień patrona naszej szkoły? Wystarczy policzyć, ilu mamy polskich noblistów i odpowiedź gotowa. 3 października przypada 24. rocznica przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej (1923-2012). Jedna z patronek naszej szkoły była postacią wybitną, której poezje klasyfikują ją w absolutnej czołówce poetów polskich. Jest autorką słów bliskich sercu nie tylko miłośnikom poezji.

„Czytanie książek to najpiękniejsza rzecz, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

„Większość ludzi nie zawraca sobie głowy samodzielnym myśleniem – bo nie może albo nie chce – i w rezultacie łatwo pada ofiarą zbiorowych sugestii.”

„Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono.

Mówię to wam ze swego nieznanego serca.”

W czasie wojny pracowała jako urzędniczka, ilustrowała książki oraz pisała swoje pierwsze wiersze i opowiadania. Uznawana jest za twórczynię i propagatorkę żartobliwych gatunków literackich, jak lepieje, moskaliki, odwódki i altruiki. Należy do najczęściej tłumaczonych polskich autorów. Jej książki zostały przetłumaczone na 42 języki.