ukrainao
 
W obliczu wydarzeń na Ukrainie i wszechobecnych relacji z obszarów wojny, my dorośli, widzimy potrzebę przekazania dzieciom jej obrazu w sposób jak najbardziej dla nich odpowiedni. Literatura dla dzieci i młodzieży stwarza nam taką możliwość. Czytając dziecku prezentowaną w tym miejscu książkę, oswajamy dzieci z tematem wojny, budzimy empatię i łagodzimy naturalny lęk przed nią.
„Teraz tu jest nasz dom” – Barbara Gawryluk
Porzucenie domu bywa okrutnym doświadczeniem. Niestety, w czasie wojny jedynym możliwym.
Rodzina Baranowskich z Doniecka na Ukrainie decyduje się zostawić ukochany rodzinny dom, by uciec samolotem do Polski. Opuszczenie ogarniętego wojną państwa jest obietnicą bezpieczeństwa dla ich pięcioosobowej rodziny.
Opuszczają rodzinne miasto, zaatakowane przez wrogie wojsko, zbombardowane, pełne gruzów, wybuchów, strachu... Uciekają z Ukrainy.
Trafiają do ośrodka adaptacyjnego, w którym przygotują się na życie w nowym kraju. Każdego dnia doświadczają, że nie jest łatwo być uchodźcą, ale wiedzą też, że w ten sposób ratują swoje życie.
Rodzina Baranowskich, podobnie jak wielu innych uchodźców, decyduje się przyjąć język polski za język codzienny. Zaczynają więc uczyć się nowego języka, by dzieci mogły iść do szkoły, a rodzice do pracy. Wciąż marzą o domu… własnym, rodzinnym, nie tym wspólnym dla wielu uchodźców.
Baranowscy znajdą prywatną bezpieczną przestrzeń. Najtrudniejszym doświadczeniem w nowej rzeczywistości będzie tolerancja i sympatia Polaków - do nich jako uchodźców. To rzecz, która nie jest zależna od nich. –  ZALEŻY OD NAS (OD CIEBIE, ODE MNIE).
Bycie uchodźcą to niepewność asymilacji, ale też potężna tęsknota za domem oraz dawnym życiem. Bycie uchodźcą to nadzieja na powrót do swojego kraju w nieokreślonej, pokojowej przyszłości. To też nadzieja na bezpieczny dom, który zbuduje się w nowym miejscu.
„Teraz tu jest nasz dom” to książka dla dzieci. Z dziecięcej perspektywy poznajemy trudną sytuację Ukraińców. Narrację tworzą zlepki domysłów, gdy rodzice zaczynają martwić się i szukają ratunku. Książka skonstruowana jest w taki sposób, by łagodnie a zarazem prawdziwie, pokazać realny portret dzisiejszego świata.
                                                                                                                      Bibliotekarz szkolny????????