mangat

Biblioteka szkolna serdecznie zaprasza miłośników japońskiego komiksu na spotkania. Pierwsze, organizacyjne zebranie w poniedziałek 20 lutego o godz. 14.00.

Będzie okazja poznać się nawzajem, podzielić czytelniczą pasją i porozmawiać o ekranizacjachUstalimy także co chcemyaby działo się na kolejnych mangowych warsztatach

Do zobaczenia!

To już oficjalne - pierwszoklasiści stali się częścią czytelniczej społeczności. Śpiewająco zdali egzamin na czytelnika biblioteki a także złożyli przyrzeczenie. Zanim jednak dyrektor szkoły dokonał pasowania, tym jak stać się dobrym użytkownikiem książnicy, dowiedzieli się od starszych kolegów. To właśnie oni, wcielając się w rolę Sierotki Marysi, Królowej Książek, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka i Calineczki,opowiedzieliswoim młodszym kolegom o pożytkach i obowiązkach płynących z obcowania z książką.

Nie zabrakło i prezentów. Pierwszoklasiści otrzymali specjalne wyprawki,książki: “Pierwsze abecadło” a także “Książką połączeni”. Pierwsza to zbiór tekstów polskich autorów przygotowanych specjalnie z myślą o dzieciach rozpoczynjących przygodę ze szkołą, druga to zaproszenie dla rodziców do wspólnego czytania i literackiej zabawy. Pozycje przygotował Instytut Książki w ramach ogólnopolskiej akcji “Mała książka - Wielki człowiek”.

To była iście bajkowa uroczystość. Towarzyszyły jej wspaniałe przebrania, bohaterowie z baśni i bajek i książki.

Prawdziwa literacka zabawa czekała na uczestników spotkania z autorką książek dla dzieci i młodzieży - Zofią StaneckąPisarka gościła właśnie w naszej szkole i trzeba przyznać, wspaniale poprowadziła dzieci po krainie pomysłu i twórczościOd magicznego przedmiotu jakim jest książka, która choć martwa zawiera całkiem żywe postacie, dmiejsc pracy pisarza, aż po źródło literackiego pomysłu, które kryje się w głowie, ale i w sercu autoraDzieci wspólnie wymyślały historie, na zadany temat a także stworzyłypostać, której przygody mogłyby zachwycić niejednego czytelnika.

Potem z książką w ręku, trzeba było odczekać w bardzo długiej kolejce. O tym, że było warto niech zaświadczą wspaniałe ilustracje pani Zofii, które pojawiły się przy okazji pamiątkowego autografu.

Podczas spotkania wręczono także nagrody i wyróżnieniakonkursie bibliotecznym “Uskrzydlaj słowem”który realizowany był w październiku. Przypomnijmy:I miejsce - Olaf Kubiatowicz 6AII miejsce (ex aequo): Julia Bajer 5B i Alexander Korpik 6BIII miejsce – Milena Sliwka 1Bwyróżnienia otrzymali: MariaFesenko 2AMartyna Jóźwiak 2AZuzanna Maciejewska 2B orazAntoniiSzwacher 8B.

Wydarzenie zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pod koniec października część uczniów i nauczycieli naszej szkoły brała udział w akcji „Przerwa na czytanie” realizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W akcji wzięły udział 192 osoby.
W czasie przerw międzylekcyjnych, członkowie Samorządu Uczniowskiego, czytali na głos ulubione książki swoim kolegom i koleżankom z klas drugich. Pierwszoklasiści udali się do biblioteki szkolnej, gdzie zapoznali się z teatrzykiem Kamishibai i bajką, pt. "Gadatliwy ptak Narina” autorstwa Rafała Witka.
Wśród wybieranych przez uczniów pozycji, znalazły się m.in. następujące tytuły:
📕„Zezia, Giler i Oczak” Agnieszki Chylińskiej,
📗,,Zbawcy książek” Agnieszki Stelmaszyk,
📘„Natka i niesforny elf” Ruth Quayle, Julii Christians,
📙,,Sposób na Elfa” Marcina Pałasza,
Pojawiły się również książki poświęcone idolom dzieci, m.in. o piłkarzach.
Mamy nadzieję, że rekomendacje książek dokonane przez rówieśników, w ramach akcji, pozytywnie wpłyną na czytelnictwo wśród naszych uczniów.
 

Drodzy uczniowie klas 4-8 zapraszamy Was do akcji, w której Wasz głos będzie najważniejszy. Chcemy zobaczyć jak Waszym zdaniem powinno wyglądać promowanie czytelnictwa. Jesteśmy ciekawi jak podejdziecie do tematu książki i czytania. Proponujemy wykonanie plakatu, którego hasło brzmi: “CZYTANIE - MOJA SUPERMOC”. Przygotowane przez Was prace ocenicie sami. Drużyna, której plakat otrzyma najwięcej głosów wygra jednodniowy “bilet ulgowy” zwalniający z obowiązku sprawdzania wiedzy (odpytywań, sprawdzianów, kratówek) do wykorzystania w dowolnym momencie roku szkolnego.

supermoc

Zasady konkursu

  1. Konkurs jest organizowany w ramach projektu edukacyjnego pn.: Moja szkolna biblioteka”

  2. Jego odbiorcami są uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej nr 10 w Gnieźnie.

  3. Format pracy powinien być nie mniejszy niż A3 (297 x 420 mm) i nie większy niż A2 (420 x 594 mm).

  4. Prace należy wykonać w 3-4 osobowych grupach w ramach zajęć szkolnych, pod opieką nauczyciela – p. Beata Łuczak a w przypadku klas ósmych pod opieką wychowawcy.

  1. Prace powinny być wykonane samodzielnie.

  2. Praca powinna być ilustracją tematu: “CZYTANIE - MOJA SUPERMOC”.

  3. Termin oddawania prac: 25 listopada 2022 do g. 14.00. W bibliotece szkolnej lub u nauczyciela prowadzącego zajęcia - p. Beata Łuczak.

  4. Prace będą oceniane przez uczniów klas 4-8 w plebiscycie (klasa nie może głosować na prace wykonane przez siebie lub/i kolegów z oddziału).

  5. Uczniowie pracy, która otrzyma najwięcej głosów zostaną uhonorowani nagrodą w postaci “Biletu ulgowego” - umożliwiającego zwolnienie w dowolnym dniu szkolnym z obowiązku sprawdzenia wiedzy.

  1. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na początku grudnia.

Z końcem października przyszedł czas na rozwiązanie konkursu bibliotecznego “Uskrzydlaj słowem”. Przypomnijmy – zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej kształtem przypominającej pióro wraz z sentencją, hasłem czy po prostu - zwrotem o charakterze motywującym i/lub wzmacniającym. Przygotowaliście aż 44 pióra z cudownymi zwrotami. Z radością czytaliśmy Wasze cytaty umieszczone na piórach: “Odnajduj siebie i rozwijaj skrzydła”, “Choćby nie wiem co bądź sobą”, “Nie poddawaj się!”, “Dasz radę!”, “walcz do końca!!” i wiele innych. Zadanie przyznania nagród było niezwykle trudne – oddane przez Was prace były naprawdę wyjątkowe. Ostatecznie komisja konkursowa zgodziła się przyznać następujące nagrody 

I miejsce - Olaf Kubiatowicz 6A 

II miejsce (ex aequo): Julia Bajer 5B i Alexander Korpik 6B 

III miejsce – Milena Śliwka 1B 

Przyznano także wyróżnienia dla:  

Marii Fesenko 2A 

Martyny Jóźwiak 2A 

Zuzanny Maciejewskiej 2B 

Antoniego Szwachera 8B 

Jednak naszym zdaniem wszystkie osoby biorące udział w konkursie zasłużyły na uznanie i podziękowania. Dlatego pozwolimy sobie wymienić je tutaj wraz z gratulacjami - pomysłu, twórczej odwagi i działania. Brawa dla: Ksawerego Łeńskiego (1A), Kornelii Bochańskiej (1B), Szymona Górala (1B), Juli Białeckiej (2A), Adeli Kaszubskiej (2A), Zofii Kiałki (2A), Oliwii Koniecznej (2A), Leny Kwapich (2A), Zofii Łącznej (2A), Wiktora Michalaka (2A), Wiktorii Stefankiewicz (2B), Lucyny Przybylskiej (3B), Emilii Sekulskiej (3B), Martyny Skwarek (3B), Aleksandry Kabzińskiej (4C), Hanny Łanieckiej (4C), Martyny Bartkowiak (5B), Michaliny Bochańskiej (5B), Mai Sekulskiej (6A) i Anny Malechy (6B).

Nagrody i wyróżnienia zostaną wręczone przy okazji spotkania autorskiego z Zofią Stanecką w poniedziałek 21 listopada. 

Gotowe prace posłużą do przygotowania “Skrzydeł mocy” - można je będzie “wkładać” za każdym razem, gdy poczujecie brak siły i mocy.

Nagrody w konkursie zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Znakomita lekcja historii współczesnej i to tej najbliższej, bo dotyczącej miejsca zamieszkania, czekała uczestników spotkania z Markiem Szczepaniakiem. Pan Marek na co dzień kieruje Gnieźnieńskim Oddziałem Archiwum Państwowego w Poznaniu. W swojej zawodowej karierze pojawia się także w roli nauczyciela historii (Szkoła Podstawowa nr 10 i 12 w Gnieźnie), badacza i autora książek związanych z dziejami Gniezna. To właśnie ostatnio wydana publikacja “Dzieje osiedla Winiary w Gnieźnie”, napisana wspólnie z Grażyną Tychran, stała się pretekstem do wizyty autora w Szkole. Publika złożona z uczniów klas ósmych mogła wsłuchać się w zajmującą opowieść, między innymi o: założeniu osiedla, powstaniu samej szkoły i największym gnieźnieńskim zakładzie produkcyjnym – “Polanii”. Wystąpieniu towarzyszyły również fotografie dokumentujące życie mieszkańców Winiar w drugiej połowie XXI w.

Wydarzenie zrealizowano we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna w ramach VIII Festiwal Fyrtel dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: “Kultura – Interwencje 2022”. 

 

czytanie

Biblioteka Szkolna przy współpracy z Samorządem Uczniowskim, zaprasza uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w III Międzynarodowej edycji VII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie, pt. „Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie.” Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Zachęcamy całą społeczność szkolną, aby już w najbliższy czwartek, tj. 27.10.2022r., KAŻDY przyniósł swoją ulubioną książkę lub aktualnie czytaną lekturę i podjął próbę wspólnego bicia rekordu! Liczymy, że tego dnia DYSZKA będzie „zaczytana”!